de Alexandru F. Ciocodei
Ne pierdem răbdarea!
Ne pierdem pe noi înşine în lumea pe care chiar noi o construim în jurul nostru. Ne pierdem omul din noi şi treptat devenim nişte creaturi vii, robotizate.
Şi (ne) plângem…
Plângem cu lacrimi de crocodil că viaţa e nedreaptă, că nimic nu merge cum dorim, că totul nu este aşa cum ne-am imaginat şi ruginim căutând scăparea.
Dar ceea ce nu vedem prin masca de fier plină de rugină este că răbdarea, fericirea, scăparea, memoria, timpul se pot asocia cu…alegeri pe care le facem, defapt sunt alegeri pe care le facem zilnic voluntar, dar în acelaşi timp, involuntar datorită rutinei.
Adevărul este că…
Noi alegem sau, mai bine zis, tu alegi să fii fericit astăzi sau nu, tu alegi să ai timp pentru persoana iubită de langă tine sau nu, tu alegi să înveţi pentru a-ţi îndeplini visul sau nu. Tu alegi!
Tu eşti singurul responsabil de tot ceea ce se întâmplă în jurul tău.
TU!
Nu e vorba de cei din jur, cei din jur se vor schimba de la sine, deoarece (ne) influenţăm zilnic…
Reciproc, ne influenţăm şi ajungem să ne comportăm cum se comportă „X”, „Y”, „Z”, să facem ceea ce face el/ea, să vorbim ceea ce spune, să gândim ceea ce gândeşte.
Toate acestea se întâmplă dacă ne trăim viaţa la voia întâmplării şi nu filtrăm fiecare vorbă, acţiune sau gând.
Tu esti X? Y? Z?
Nu?
Atunci, comportă-te ca atare!
Te-ai gândit vreodată că dacă tu reuşeşti să te schimbi, după lupte parcă nesfârşite duse cu câţiva din jurul tău, cu părerile lor, reuşeşti, într-un final, să-i schimbi?
Dacă îţi pasă de tine, chiar şi de restul, de ce nu ai început să te schimbi până acum?
„Păi, ştii motiv, motiv, motiv, motiv…”
TOATE FALSE. MOTIVE FALSE, IRELEVANTE!
Să fim cu adevărat sinceri!
Nu există „nu pot”, ci „nu vreau”!
Nu există „scăpare”, ci „acceptare şi îndreptare”.
Nu exista „nu am timp”, ci „nu cred ca merită să-mi fac timp”.
Te minţi singur, conştient chiar!
Dacă tu îţi doreşti cu adevărat ceva nu căuta acul în carul cu fân, deoarece pierzi timp. Timp pe care l-ai putea folosi să-l îndeplineşti.
Dacă doreşti ca lumea din jurul tău să:
-muncească, munceşte!
-fie fericită, fii fericit!
-fie curajoasă, fii curajos!
-zâmbească mai mult, zâmbeşte mai mult!
-te asculte, ascultă-o!
-te aprecieze, apreciază-o!
-te iubească, iubeşte-o!
It’s that simple!
Te aud strigând: „Vorbe! Doar vorbe…”.
DA! Ai perfectă dreptate, TU eşti cel care le poate transforma în acţiuni!
Nimeni nu te poate opri!
Sursa: blog Fragmente din lumea reala